Tworzymy systemy zarządzania energią, które dzięki urządzeniom IoT i specjalistycznemu oprogramowaniu pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania przeciętnie o 20%.
Wysokie koszty ogrzewania uderzają w budżety firm i instytucji
Od 2022 obserwujemy bardzo wysokie ceny energii, w tym ogrzewania. Wzrosty zazwyczaj przekraczają 50%, a miejscowości, w których jest drożej o 100% i więcej nie należą do rzadkości. Ceny pozostaną wysokie, ponieważ ciepłownie będą musiały wkrótce płacić za uprawnienia do emisji CO2 (tzw. mały ETS).
Redukujemy koszty ogrzewania przeciętnie o 20%
W wielu budynkach występuje potencjał ograniczenia kosztów ogrzewania. Przeciętnie obniżamy rachunki o 20%, zdarzają się jednak także budynki, w których zużycie spadło o połowę. Wśród szybkich i tanich metod redukcji są:
- Niższe temperatury poza godzinami pracy - wiele budynków jest ogrzewanych 24/7, choć użytkownicy korzystają z nich tylko przez 30% czasu.
- Ograniczenie przegrzewania - temperatura w budynkach przekracza czasami 25°C, tymczasem optymalna temperatura do pracy to 21°C.
- Optymalizacja systemów grzewczych np. równoważenie hydrauliczne instalacji, które pozwala na równomierne ogrzewanie całego budynku.
- Szkoła jest ogrzewana w sezonie grzewczym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- Uczniowie przebywają w szkole tylko w dni robocze, w godz. 7.00 – 17.00.
- Ograniczenie ogrzewania w czasie, gdy w szkolenie nie ma uczniów, pozwala oszczędzić znaczne ilości energii i kosztów – nawet 25%.
- Odpowiedni sprzęt i oprogramowanie pozwala tak zmieniać ustawienia systemu grzewczego, by równocześnie zapewnić komfort dzieci – temperatura w szkole musi być odpowiednia także w poniedziałek rano.
Korzystamy z Internetu Rzeczy (IoT)
Optymalizacja jest możliwa, o ile posiadamy dokładną wiedzę o temperaturach wewnętrznych w budynku. Redukcja kosztów nie może się odbywać kosztem pogorszenia komfortu użytkowników. Dlatego pierwszym krokiem jest zainstalowanie w budynku zestawu czujników temperatury.
Specjalistyczne oprogramowanie i doświadczeni menedżerowie energii
Do analizy danych wykorzystujemy EcoSCADA – oprogramowanie stworzone właśnie do tego celu i sprawdzone w tysiącach budynków w Europie. Wiedza i doświadczenie naszych menedżerów energii pozwalają efektywnie korzystać z danych i oprogramowania. Dzięki nim oceniają oni bezwładność cieplną budynku i wyliczają kiedy należy zacząć go ogrzewać tak, aby w czasie gdy np. dzieci wrócą do szkoły w poniedziałek rano, było już w niej ciepło.
Opcja „tylko success fee” nie wymaga nakładów inwestycyjnych
Zarabiamy tylko wtedy, gdy nasi klienci oszczędzają. Sami finansujemy urządzenia i oprogramowanie. Wynagrodzeniem Eko Broker może być określony procent faktycznie wygenerowanych oszczędności (success fee) lub stała miesięczna kwota (wynagrodzenie ryczałtowe).
W przypadku wynagrodzenia ryczałtowego udzielamy gwarancji osiągnięcia oszczędności. W ten sposób oszczędności klienta są zawsze wyższe od kosztów wdrożenia i utrzymania systemu zarządzania energią.
Wyliczanie oszczędności odbywa się zgodnie z Międzynarodowym Protokołem Pomiaru i Weryfikacji Efektywności (IPMVP – International performance measurement and verification protocol).
Klienci polecają nasze usługi
Wśród naszych klientów są samorządy, przedsiębiorstwa, instytucje kultury i wyższe uczelnie. Często polecają oni nasze usługi: referencje.
Można nas też znaleźć na stronach poświęconym dostawcom usług smart city np.