Oszczędzanie energii przy niskich nakładach
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem to metoda oszczędzania energii, która zapewnia najszybsze efekty. System zarządzania energią (EMS) zarządza pracą urządzeń systemowych (pomp, zaworów, mieszaczy) w celu ograniczenia zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowników.
Centralnym elementem systemu jest sterownik, połączony z czujnikami temperatury, czujnikami zużycia energii i zewnętrznym systemem informatycznym.
System informatyczny np. EcoSCADA lub Tridium Niagara:
- analizuje wskazania czujników,
- analizuje prognozę pogody,
- za pomocą zaawansowanych algorytmów generuje optymalne harmonogramy pracy urządzeń,
- przekazuje harmonogramy do sterownika.
- Szkoła jest ogrzewana w sezonie grzewczym przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- Uczniowie przebywają w szkole tylko w dni robocze, w godz. 7.00 – 17.00.
- Ograniczenie ogrzewania w czasie, gdy w szkolenie nie ma uczniów, pozwala oszczędzić znaczne ilości energii i kosztów – nawet 25%.
- Odpowiedni sprzęt i oprogramowanie pozwala tak zmieniać ustawienia systemu grzewczego, by równocześnie zapewnić komfort dzieci – temperatura w szkole musi być odpowiednia także w poniedziałek rano.
Podwójne zabezpieczenie działania
W zależności od istniejących rozwiązań dostosowujemy istniejące sterowniki lub instalujemy nowe urządzenia. System ogrzewania pozostaje jednak zawsze w pełni autonomiczny – sterownik pracuje prawidłowo także w przypadku przerw w dostępie do Internetu. Korzystamy z oprogramowania lidera rynku – firmy I.Leco, które jest wykorzystywane w ponad 5 tys. budynkach, m.in. Biurowcach, szkołach, urzędach, centrach handlowych.
Opcja „tylko success fee” nie wymaga nakładów inwestycyjnych
Modernizacja i utrzymanie systemu zarządzania energią mogą być rozliczane w formie umów na zwiększenie efektywności energetycznej (formuła ESCO). W takim modelu finansujemy w pełni koszty inwestycji, a miesięczne opłaty naliczamy tylko od rzeczywiście osiągniętych oszczędności. Dzięki temu właściciel budynku oszczędza już od pierwszego miesiąca od modernizacji.
Wyliczanie oszczędności odbywa się zgodnie z Międzynarodowym Protokołem Pomiaru i Weryfikacji Efektywności (IPMVP – International performance measurement and verification protocol).