Równoważenie hydrauliczne instalacji CO – co to jest?

równoważenie hydrauliczne instalacji

Gdy w szkole, biurowcu, czy urzędzie spotykamy się z sytuacją, w której w części pomieszczeń jest zbyt zimno, podczas, gdy reszta jest ogrzewana optymalnie, to pomóc może równoważenie hydrauliczne instalacji. Co to jest? Jakie efekty przynosi?

Kogo zainteresuje równoważenie hydrauliczne CO?

Rozbudowa budynków, modyfikacje infrastruktury grzewczej, czy jej stopniowe zużycie zmieniają warunki hydrauliczne działania instalacji CO. Aby działała ona sprawnie i energooszczędnie przeprowadza się równoważenie hydrauliczne. Szacuje się, że nawet 80 proc. instalacji CO generuje niepotrzebne straty ciepła. Tematem równoważenia hydraulicznego CO powinni więc zainteresować wszyscy szukający sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu – zwłaszcza zarządzający dużymi budynkami.

Co to jest równoważenie hydrauliczne CO?

Równoważenie hydrauliczne instalacji centralnego ogrzewania to procedura obejmująca m.in. przeliczenie i optymalizację instalacji CO pod kątem np. oceny strat ciśnienia w obiegach grzewczych czy wskazania wymaganej ilości wody dla wszystkich kaloryferów. Równoważenie hydrauliczne instalacji CO umożliwia wyeliminowanie pod- i nadprzepływów w instalacji. Mówiąc prościej, procedura ta zapewnia optymalne rozprowadzenie odpowiedniej ilości wody w całym systemie grzewczym. W efekcie wszystkie grzejniki nagrzewane są równomiernie i gorąca woda jest optymalnie wykorzystana.

Jakie efekty daje równoważenie hydrauliczne CO?

Zrównoważony system jest nie tylko bardziej komfortowy w użytkowaniu. Zapewnia on też efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Korzyścią jest więc obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Szacuje się, że równoważenie hydrauliczne CO pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o kilka do nawet kilkunastu procent. Ważną zaletą równoważenia systemu CO jest także uzyskanie optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Właściwie dobrana temperatura we wszystkich wnętrzach korzystnie wpływa na zdrowie, wydajność oraz samopoczucie osób się w nich znajdujących.

Gdzie warto przeprowadzić równoważenie hydrauliczne CO?

Nie w każdym budynku należy stosować procedurę równoważenia hydraulicznego instalacji CO. Zazwyczaj nie jest ona wymagana w domach jednorodzinnych, w których system został mądrze zaprojektowany i wykorzystuje się zawory termostatyczne. Sytuacja jest jednak inna w przypadku rozległych instalacji w dużych budynkach.

Skąd wiadomo, że instalacja CO wymaga równoważenia hydraulicznego?

Wiemy już, że równoważenie hydrauliczne CO może przynieść wiele korzyści. Skąd jednak wiedzieć, że procedura ta jest konieczna przy konkretnej instalacji grzewczej? Warto obserwować jej działanie. Gdy system grzewczy nie jest zrównoważony może objawiać się to np. zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturą w niektórych wnętrzach przy zachowaniu takich samych ustawień zaworu. Zauważalne mogą być też: powolne nagrzewanie się niektórych pomieszczeń, szumy w rurach i grzejnikach, hałas generowany przez zawory termostatyczne. Równoważenie hydrauliczne instalacji CO warto rozważyć też wtedy, gdy występuje zbyt wysoka temperatura powrotu czynnika grzewczego do kotła lub węzła (tzw. przegrzew).