Co to jest efektywność energetyczna i po co w nią inwestować?

efektywność energetyczna

Jako osoba prowadząca firmę czy działająca w samorządzie coraz częściej stykasz się z pojęciem efektywności energetycznej? Wiesz, że dzięki niej Twoje przedsiębiorstwo czy instytucja może zmniejszyć zużycie energii, ale zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Jesteś w dobrym miejscu. Nie tylko wyjaśniamy, co to jest efektywność energetyczna budynku. Opisujemy też, co poprawia efektywność energetyczną i po co w nią inwestować. Dowiesz się jakie są zalety efektywności energetycznej i jakie oszczędności przynoszą inwestycje z jej zakresu. 

Tematem efektywności energetycznej powinni zainteresować się nie tylko inwestorzy stawiający nowe budynki, ale też właściciele i zarządcy istniejących nieruchomości. Dlaczego? Poprawa efektywności energetycznej takich obiektów przekłada się na realne oszczędności. Chcesz wiedzieć, jak płacić mniej za prąd, i ogrzewanie w firmie, szkole, urzędzie, szpitalu? Odpowiedzią są projekty zwiększające efektywność energetyczną takie jak: wdrażanie inteligentnych systemów zarządzania energią, termomodernizacja czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Warto jednak wiedzieć, że nie każde rozwiązanie będzie odpowiednie dla wszystkich budynków. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami. Ocenią oni, czy wybrane projekty dotyczące efektywności energetycznej budynku będą opłacalne dla Twojej firmy lub instytucji.

Efektywność energetyczna – co to jest?

Efektywność energetyczna, wg zapisów ustawy o efektywności energetycznej, to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie lub instalację. Definicja efektywności energetycznej pojawia się też w dyrektywie Unii Europejskiej EED 2012/27/UE. Zgodnie z nią efektywność energetyczna oznacza stosunek uzyskanych wyników, usług, towarów lub energii do wkładu energii. Jeszcze inaczej sformułowaną definicję efektywności energetycznej znajdziemy w zapisach normy ISO 50001:2018. Według niej efektywność energetyczna to stosunek lub zależność ilościowa między wydajnością, usługą, jakością, materiałami lub energią zużytą z uwzględnieniem nośnika energii a wejściowym zużyciem energii. Jak rozumieć te sformułowania? Poziom efektywności energetycznej rośnie wtedy, gdy spada zapotrzebowanie na energię elektryczną czy cieplną i równocześnie uzyskujemy identyczny efekt. Przykład? Wymiana świetlówek na energooszczędne pozwala oświetlić pomieszczenie w taki sam sposób przy jednocześnie mniejszym zużyciu prądu. Analogicznie jest z ogrzewaniem budynku – inteligentne systemy zarządzania energią pozwalają zmniejszyć koszty, ale zapewniają komfort cieplny na tym samym poziomie co wcześniej.

Czym jest efektywność energetyczna budynku?


Pojęcie efektywności energetycznej odnosi się zarówno do obiektów, jak i urządzeń czy instalacji. Efektywność energetyczna budynku może być określana także jako jego sprawność energetyczna. Oznacza ona jego zdolność do zapewnienia korzystającym z jego pomieszczeń osobom komfortowych warunków cieplnych przy jednocześnie jak najniższym zużyciu energii na ogrzewanie i klimatyzację. Mówiąc prościej – wyższa efektywność energetyczna budynku to niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. Jest ona także ważna dla firm i  samorządów, które chcą działać bardziej proekologicznie, zmniejszać emisje zanieczyszczeń do atmosfery czy poziom smogu w gminie. Po zwiększeniu poziomu efektywności energetycznej budynku obniżają się bowiem nie tylko koszty energii. Zmniejsza się też negatywny wpływ firmy na środowisko naturalne.

Jakie są rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną?
Najpopularniejsze rozwiązania, których efektem jest zwiększenie efektywności energetycznej obiektu, to:

Szczegółową listę rozwiązań podnoszących poziom efektywności energetycznej budynku znajdziesz w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 30 listopada 2021 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. O radę w ustaleniu szczegółowego zakresu działań, które będą najkorzystniejsze dla Twojej firmy czy instytucji samorządowej najlepiej pytać też specjalistów, np. z Eko Broker. 

Po co inwestować w efektywność energetyczną?


Po co podnosić efektywność energetyczną budynków firm czy instytucji samorządowych? Korzyści z wdrożeń projektów z tego zakresu jest więcej niż tylko najbardziej znana, czyli oszczędzanie pieniędzy, dzięki niższym kosztom energii cieplnej czy elektrycznej. Co konkretnie ulega poprawie dzięki podniesieniu poziomu efektywności energetycznej obiektów? Oto najważniejsze zalety wdrażania projektów z zakresu efektywności energetycznej budynków:

Jak finansować projekty efektywności energetycznej?

Zastanawiasz się, czy warto inwestować we wdrożenia rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynków? Instytucje publiczne i firmy często nie mają na to środków, a jednocześnie poszukują długoterminowych oszczędności. Zarówno w przypadku biznesu, jak i instytucji samorządowych projekty z zakresu efektywności energetycznej finansowane mogą być bez obciążania ich budżetu. Wystarczy znaleźć zewnętrzne źródło finansowania. Popularne rozwiązania finansowania projektów zwiększających efektywność energetyczną budynków to m.in.

Co ważne, nawet jeśli firma czy samorząd inwestuje własne środki, projekty dotyczące efektywności energetycznej mają stosunkowo krótki okres zwrotu. W przypadku np. wdrożenia systemu zarządzania energią w budynku użyteczności publicznej wynosi on przeciętnie 3-4 lata.

Ten sam projekt wdrażany w formule ESCO w Eko Broker nie będzie wymagał finansowania od Twojej firmy czy instytucji. Pozwoli natomiast na oszczędność na ogrzewaniu na poziomie 20-50 proc.

Zastanawiasz się, jak zmniejszyć zużycie energii w budynku Twojej firmy czy użyteczności publicznej?

Skontaktuj się z nami.